Recenzje

Recenzja Grow Empire: Rome

Informacje podstawowe

Grow Empire: Rome jest pierwszą większą produkcją studia Games Station. Gra łączy w sobie elementy strategii, gier typu tower defence, oraz rpg. W grze brak trybów multiplayer, jest to gra tylko i wyłącznie nastawiona na zabawę solową. Produkcja jest dostępna za darmo bez dodatkowych mikropłatności, z okazjonalnie występującymi reklamami na urządzenia działające na systemie Android.

Oprawa

Grow Empire: Rome charakteryzuje się już nie tak popularną dziś grafiką 2.5D, kiedyś znaną głównie z takich pozycji jak między innymi Ragnarok Online. Czym jest grafika 2.5D? to nic innego jak połączenie grafiki 2D i 3D. W opisywanej produkcji w płaskiej grafice 2D są przedstawione nasz jednostki, bohaterowie oraz niektóre elementy tła. Wyjątek stanowią tutaj słonie oblężnicze które są w pełnym trójwymiarze. Natomiast w grafice 3D zobaczymy jednostki oblężnicze, budynki, fortyfikacje itp. Obrany styl graficzny nie prezentuje się, źle i naprawdę może się podobać. Niestety trochę gorzej wygląda to przy dużym powiększeniu gdzie szczególnie dwuwymiarowe elementy gry zaczynają lekko kłuć w oczy.

Dwuwymiarowi łucznicy na trójwymiarowych murach

Na uwagę zasługuje rozmach z jakim twórcy podeszli do oprawy wizualnej ich produkcji. Praktycznie każdy kolejny opiom naszych wojaków, albo naszych umocnień ma osobny model lub różni się wyglądem od poprzedniego. Na przykład ulepszając łuczników w naszym forcie, każdy kolejny poziom początkowo dodaje jednego wojaka do naszych szeregów, a gdy zdobędziemy już wszystkich, kolejne poziomy będą zapewniały lepszy ekwipunek, kolejno dla każdego z nich. Oczywiście jest to tylko zmiana wizualna, ale cieszy oko, ponadto podobne rozwiązanie zostało zastosowane w przypadku ulepszania innych elementów bazy oraz naszych wojsk.

Poza oprawą wizualną rozgrywkę umili nam również klimatyczna muzyka, oraz ciągłe odgłosy walki, które może nie są na aż tak wysokim poziomie jak muzyka, ale też dają radę i pewną satysfakcję, gdy oglądamy jak nasze armie miażdżą siły nieprzyjacielaRozgrywka

Bez problemu, można wyróżnić dwa główne tryby gry: atak i obronę. Zarówno podbijanie nowych włości jak i obrona naszego fortu w założeniach opiera się na tym samym. Nasze jednostki ścierają się z wrogimi armiami, jednak są pewne różnice. Podczas obrony, możemy na bieżąco reagować na to co się dzieje na polu walki i co jakiś czas wysyłać odpowiednie oddziały na front, ponadto mamy pewien wskaźnik który mniej więcej informuje nas o tym jakimi typami jednostek dysponuje przeciwnik. Podczas ataku przed starcem musimy podjąć decyzję o to jakie armie, w jakiej formacji i kolejności wyślemy do walki. Nie mamy żadnych informacji o tym czym ugoszczą nas obrońcy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wysłać zwiad niskim kosztem, co prawdopodobnie skończy się pewną śmiercią dla naszych wojaków, ale może pomóc w przejęciu wioski przy następnym ataku.

Walki obronne służą głównie zdobywaniu doświadczenia i pewnej ilości złota na ulepszenia. To tym kiedy zostaniemy zaatakowani sami decydujemy i nie występują tutaj, żadne limity w postaci energii itp. gramy ile chcemy.

Najlepszą obroną jest akta, dlatego bronimy się przed murem

Wrogie wioski atakujemy w celu przyłączenia ich do własnego imperium, zdobywaniu nowych najemników pomocnych przy walkach ofensywnych oraz zdobywaniu nowych bohaterów, który potrafią odwrócić losy bitwy zarówno podczas ataku i jak i obrony.

Nasze wojska w gotowości do ataku

Na strategiczny charakter rozgrywki przede wszystkim wpływa system kontrowania się typów jednostek. Włócznicy są szczególnie skuteczni przeciwko jeździe, konnica bez problemu dominuje jednostki dystansowe itp. Wyjątek stanowią nasze jednostki piechoty walczące w zawarciu, które nie otrzymują żadnej premii ani kary w walce.Zawartość

W Grow Empire: Rome, jest na co wydawać zdobyte doświadczenie i złoto. Podczas obrony naszego fortu za każdego pokonanego przeciwnika otrzymujemy pewną liczbę doświadczenia i gdy zdobędziemy cały poziom otrzymamy 3 punkty doświadczenia za które, zdobywany bądź ulepszamy już posiadane umiejętności i jest w czym wybierać. Pierwsza kategoria umiejętności to tak zwane wsparcie bezpośrednie, są to umiejętności aktywne, które potrafią zmobilizować naszych żołnierzy na placu boju, albo wesprzeć ich ostrzałem skierowanym w jednostki zwarcia lub oblężnicze przeciwnika. Druga kategoria to umiejętności pasywne ulepszające naszą bazę, znajdziemy tutaj między innymi zwiększenie zasięgu naszych łuczników, zwiększoną wytrzymałość naszych murów dodatkowe obrażenia wież, katapult itp. Dodatkowo w tej kategorii ulepszeń znajdują się też mnożniki pomagające w aktywnym i pasywnym zdobywaniu złota oraz doświadczenia. ostatnia kategoria ulepszeń jest skoncentrowana na naszych jednostkach oraz bohaterach, zwiększone obrażenia, wytrzymałość, wszystko czego nam trzeba.

W tej produkcji na pewno nie można narzekać na to, że nie ma co robić ze zdobytym złotem. Do naszych opcji będą należeć, ulepszanie już istniejących i odblokowywanie nowych jednostek, rozwijanie przejętych przez nas włości oraz inwestowanie w naszych specjalnych bohaterów.

Drzewko technologiczne naszych jednostek

Ulepszając za złoto naszego jednostki w drzewku technologicznym zwiększamy zadawane przez nic obrażenia, ich wytrzymałość i obronę, co każde 4 poziomy nasz oddział przechodzi na kolejny poziom technologiczny, zmienia się jego wygląd, oraz w niektórych przypadkach daje nam dostęp do nowych oddziałów. Jak można się spodziewać każdy kolejny poziom kosztuje coraz więcej

Mapa taktyczna imperium

Ulepszanie zdobytych wiosek zapewnia większe wpływy złota w czasie. Niestety złoto zdobywane w ten sposób jest tylko, podczas gdy jesteśmy w grze. Każda kolonia ma maksymalnie 5 poziomów ulepszeń, im dalej od naszej stolicy tym więcej złota na minutę otrzymamy z danej wioski.

Ważne też będzie inwestowanie złota w nasze fortyfikacje, aby skutecznie pokonywać kolejne fale wrogów. W tym przypadku do naszej dyspozycji zostanie oddane ulepszanie murów zapewniające więcej punktów wytrzymałości naszej bazy, rozwijanie łuczników, dzięki czemu zdają większe obrażenia, ulepszanie wież i katapult szczególnie skutecznym przeciwko jednostkom oblężniczym. Na uwagę zasługuje to, że twórcy gry pokusili się nawet o takie smaczki jak rodzaj amunicji do balist i katapult, które również możemy ulepszać. Osobno te skuteczne przeciw żołnierzom i broni oblężniczej.

Nasi bohaterowie, wraz ze swoją świtą

Na koniec zostawiłem sobie, mój ulubiony aspekt gry na, który można wydać nasze wirtualne pieniądze, mianowicie chodzi o ulepszanie bohaterów. Na wstępie trzeba zaznaczyć, że zdobywamy ich z podbitych wiosek, a ich ulepszanie daje wymierne korzyści. Każdy bohater posiada jedną specjalną umiejętność taką jak np. dodatkowe złoto za zabijanie przeciwników lub szansę, że przeciwnik ucieknie z pola walki. Nasi bohaterowie co 10 poziomów dostają do swojej świty jednego wojaka, ma maksymalnym poziomie dla konkretnego typu jednostki, co znacznie większa ich potencjał bojowy i są jak małe jednostki do zadań specjalnych podczas walki.Podsumowanie

Solida produkcja, które warto dać szansę nawet pomimo braku trybów multiplayer. Gra potrafi wciągnąć i dać ogromną satysfakcję z tego jak rozwija się nasze imperium. Gra posiada parę minusów, ale są one naprawdę małe.

Plusy:

  • brak energii, gramy ile tylko mamy ochotę,
  • ciekawy klimat, czasy starożytnego Rzymu,
  • drzewko rozwoju jednostek, oraz to jak ich kolejne poziomy wpływają na wygląd żołnieży
  • strategiczny charakter rozgrywki

Minusy:

  • złoto zdobywamy tylko podczas, grania (być może twórcy nie wiedzieli jak zabezpieczyć się przed graczami, którzy korzystali ze zmiany daty na swoich urządzeniowych), Poprawione w aktualizacji 1.2.15,
  • okazjonalne reklamy, mogą irytować, ale dzięki temu gra jest F2P
  • znikoma kontrola nad jednostkami na polu walki

Media

Zapraszamy do pobrania z Google Play, oraz odwiedzenia strony wydawcy w markecie:

Możliwość komentowania jest dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Przejdź do strony rejestracji


Rozgrywka - 6.9
Zawartość - 7.2
Oprawa - 7

7

Bardzo Dobra -

Ocena końcowa

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Zobacz również

Close
Close
Close