RecenzjeWyróżnione

Recenzja Vandals

Informacje podstawowe

Vandals to mobilna gra logiczna, wydana przez ARTE, stworzona przez studio Cosmografik. Tytuł ten jest grą premium dostępna zarówno na iOS jak i na Androidzie. W momencie pisania tej recenzji cena gry wynosiła około 19 zł i znajdowała się ona w ścisłej dziesiątce najlepszych gier logicznych.

Studio Cosmografik ma na swoim koncie takie mobilne hity jak chodź by Type:Rider, które zostało pobrane już przeszło 1.7 miliona razy. W Vandals wcielamy się w postać, młodego artysty, który aby tworzyć nowe graffiti, musi unikać policji, strażników oraz psów patrolujących okolicę.

Kopia gry do recenzji została nam udostępniona przez wydawcę, a samo ukończenie tytułu zajęło nam kilka dni. W normalnych warunkach produkcja ta wystarczy wam na kilka dni lub tygodni, w zależności od tego czy chcecie “wymaksować” ten tytuł.

Oprawa

Już od pierwszego uruchomienia Vandals wita nas ładną minimalistyczną oprawą graficzną i jeszcze lepszą oprawą audio. Główny motyw muzyczny, który możemy usłyszeć w menu gry jest na swój sposób hipnotyzujący. Swoim klimatem, może przywodzić na myśl takie motywy muzyczne, jak na przykład opening serialu Stranger Things.

Vandals
Vandals działa w trybie pionowym i poziomym

Ponadto każde z dostępnych w grze miast posiada swoją własną ścieżkę audio, z delikatnymi ambientowymi dźwiękami otoczenia. Co jakiś czas usłyszmy w tle odgłosy szczekających psów lub przejeżdżających w pobliżu aut. Dopełniają one rozgrywkę a jednocześnie nie zagłuszają dźwięków gry, takich jak na przykład odgłosy kroków, czy wspinania się po ścianach. Osobiście pod względem ścieżki dźwiękowej moim faworytem jest lokacja SAOPAULO 1992, które udało mi się ukończyć z 36 gwiazdkami na 36, możliwych do zdobycia.

Vandals
Tak gra prezentuje się w widoku poziomym

Jak już wspominaliśmy Vandals posiada bardzo schludną i minimalistyczną oprawę graficzną. I chodź sama produkcja jest wykonana z zastosowaniem grafiki trójwymiarowej, dzięki zablokowaniu widoku, z którego wszystko widzimy z rzutu izometrycznego i zastosowaniu odpowiednich technik. Może nam się wydawać, że gramy w grę dwu wymiarową. Takie rozwiązanie daje ciekawy dla odbiorcy efekt, gdy nasze płaskie graffiti, możemy zobaczyć w przestrzeni, zarówno podczas rozgrywki jak i na ekranie podsumowania.

Aby nie było tak wesoło, jak zawsze trzeba obiektywnie coś skrytykować. Podczas kilku pierwszych minut obcowania z tym tytułem, przeszkadzały mi strasznie szybkie animacje postaci. Przyznam szczerze, że myślałem, że ma to na celu ukrycie jej niedopracowania. Po rozegraniu kilku kolejnych etapów, zacząłem dziękować twórcą za takie rozwiązanie. Diametralnie przyspiesza to rozgrywkę, a w przypadku trudniejszych poziomów, nie raz będziemy zmuszeni zaczynać od nowa. Poza tym, wszystkie inne animacje, poza przechodzeniem postaci z pola na pole, są animowane w normalnym tempie i są wykonane jak najbardziej poprawnie. Miała być, krytyka a wyszedł kolejny plus dla tego tytułu.


Rozgrywka

Na papierze rozgrywką, jaką zaoferuje nam Vandals wydaje się być bajecznie prosta. Naszym celem jest, unikanie strażników, policjantów i psów patrolowych oraz wykonanie graffiti. Jednak nie będzie to takie proste, bo wiele wykonywanych przez nas czynności powoduje hałas, który zwraca na nas uwagę. W zależności od tego, jak nam pójcie na każdym z poziomów, zostajemy ocenieni w skali od 0 do 3 gwiazdek. Każdą z nich otrzymamy za spełnienie różnych kryteriów. Pierwszym z nich jest to, aby uniknąć wykrycia, kolejny to zebranie bonusy, który znajdziecie się na każdym z leveli. Ostatnie wyzwanie to ukończenie mapy w zadanej liczbie ruchów. Każda z dostępny w grze lokacji oferuje te same wyzwania, zmienia się jedynie liczba ruchów, które możemy wykonać, aby otrzymać gwiazdkę.

Vandals
Nawet takie cuda, możecie tworzyć za pomocą edytora w Vandals

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby ukończyć etap z zerową liczbą gwiazdek i przejść do kolejnego. W fantastyczny sposób balansuje to rozgrywkę. W większości przypadków podstawowe ukończenie poziomu nie będzie stanowić dla was wyzwania. Odmiennie będzie prezentować się ta sytuacja, jeśli chcecie ukończyć całą grę z maksymalnymi ocenami.

Vandals
Czas pokazać światu nasze dzieło

W grze występuje również całkiem osobna mechanika wykonywania graffiti, którymi oczywiście będziemy mogli podzielić się z naszymi znajomymi za pośrednictwem mediów społecznościowych. Gdy na każdym z etapów dojdziemy do miesiąca wykonywania graffiti, uruchomi się dodatkowa mechanika tego tytułu. Podczas rysowania mamy dostępną dziewięciokolorową paletę kolorów, możliwość ustawienia trzech grubości pędzla, chociaż w tym wypadku bardziej spreja. Możemy również wstawić swój nick, który ustawiliśmy przy pierwszym uruchomieniu gry. Szkoda, że ta mechanika nie została bardziej rozwinięta, możemy skorzystać tylko z pięciu dostępnych w grze czcionek oraz nie możemy nawet zmienić koloru tekstu.


Zawartość

W grze znajdziemy w sumie, aż 60 poziomów. Czy to dużo, czy mało? Moim zdaniem optymalnie, w czasach, gdy gracze rzadko kiedy kończą gry. Dodajmy, że na przestrzeni tych 60 poziomów, twórcy co jakiś czas wprowadzają nowe mechaniki. Będą to między innymi, różne wersje strażników patrolujących okolicę. Poza podstawowymi ich wersjami, spotkamy również takich wyposażonych w lornetki, wędrujących po okolicy oraz wiele, wiele innych. Poza nowymi strażnikami, spotkamy również psy patrolujące, studzienki kanalizacyjne, możliwości przecinania siatek, wspinania się po ścianach i inne, które będziecie musieli odkryć sami. Dodam, że to dopiero początek, co ma do zaoferowania sobą ten tytuł.

Vandals
Każde z dostępnych w grze miast posiada swój własny unikalny klimat

Podczas naszej przygody z Vandals, zwiedzimy takie miasta jak Paryż, Nowy Jork, Berlin, Sao Paulo oraz Tokyo i to w czasach, gdy rozkwitała tam kultura Graffiti, dokładnie w latach 1968-2000. Każde z tych miejsc, jest na swój sposób unikalne i rożni się wyglądem, muzyką oraz konstrukcją poziomów. Dodatkowo na niektórych poziomach są ukryte znajdźki, które mają coś wspólnego z danymi lokacjami i i różnymi historiami lub postaciami. Może to być ciekawy dodatek, dla osób głębiej siedzących w tych klimatach.

Vandals
Znajdźki w Vandals to coś, więcej niż tylko zdjęcia i obrazki

Być może w przyszłości doczekamy, się dodatkowych lokacji i miast. Chodź moim zdaniem to co już jest dostępne w grze powinno wystarczyć większości z was.


Podsumowanie

Vandals to bardzo solidna produkcja. To moja całkowicie subiektywna opinia, ale w przypadku gier tego typu warto zainwestować parę groszy i cieszyć się dopracowaną grą premium, bez uciążliwych reklam, w każdym możliwym miejscu i po każdym poziomie. Największe wrażenie wywarła na mnie konstrukcja poziomów, które w większości przypadków sprawiają mega satysfakcję, jeśli uda nam się je ukończyć. Szkoda tylko, ze twórcy nie postarali się o większą swobodę, niektóre z poziomów, możemy ukończyć na maksymalne, trzy gwiazdki, tylko w jeden określony sposób.

Studio Cosmografik stworzyło, grę która potrafi przyciągnąć oprawą audiowizualną. Gra idealnie będzie się nadawać na krótkie posiedzenia i partie podczas podroży. o ile tylko uda wam się od niej oderwać, gdyż ta produkcja ma w sobie coś z syndromu jeszcze jednego poziomu.

Pomimo tego, że gra wygląda ładnie to nie ma zbyt dużych wymagać sprzętowych. My testowaliśmy grę na budżetowym Huawei P10 lite, którego niektórzy z was nie zaliczyli by nawet to średniej półki sprzętowej. Na maksymalnych ustawieniach graficznych, płynność animacji nie spadała poniżej 25 klatek na sekundę, nawet na najbardziej wymagających poziomach. Taka ilość klatek w produkcji tego typu jest w zupełności wystarczająca. Jeśli jednak wciąż, będziecie mieli problemy z wydajnością, gra posiada specjalny benchmark test, który automatycznie za was ustawi ustawienia graficzne.

Plusy:

 • wprowadzanie nowych mechanik oraz przeciwników na przestrzeni całej gry,
 • dobrze zbalansowany poziom trudności,
 • dobra oprawa autowizualna,
 • możliwość tworzenia własnych graffiti,
 • genialna optymalizacja gry pod pionowe i poziome ekrany.
 • fajny system znajdziek.

Minusy:

 • okazjonalne bugi graficzne, chodź ich ilość znacznie się zmniejszyła, po aktualizacji wciąż możemy trafić na parę wyjątków,
 • bardzo ograniczone możliwości wprowadzania tekstu podczas tworzenia grafiti.

Media

Poniżej możecie obejrzeć oficjalne materiały promocyjne gry, zwiastun oraz galerię.

oficjalny zwiastun

Galeria

Vandals
Vandals
Vandals
Vandals
Vandals
Vandals

  Grę możecie zakupić korzystając z odpowiedniego dla was odnośnika poniżej, do App Store lub Google Play, do czego serdeczne zapraszam. Dajcie znać w komentarzach jak wam się podoba ta gra.

   App Store  Google Play


  Rozgrywka - 8
  Zawartość - 7.4
  Oprawa - 7.6

  7.7

  Bardzo dobra

  Ocena końcowa

  Tagi
  Pokaż więcej

  Powiązane Artykuły

  4 Komentarze/y

  Dodaj komentarz

  Close
  Close