Obok czasu reakcji monitora częstotliwość odświeżania jest jednym z parametrów, na który najczęściej zwracają uwagę gracze e-sportowi. O czym właściwie informuje nas ten parametr i dlaczego jest tak istotny dla graczy? Czy monitor gamingowy 240 Hz rzeczywiście ma dużą przewagę nad 144 czy 165 Hz?

Czym jest częstotliwość odświeżania ekranu?

Częstotliwość odświeżania ekranu to liczba klatek, którą nasz monitor jest w stanie wyświetlić w ciągu jednej sekundy. Parametr ten określany jest w hercach (Hz). Im wyższa wartość, tym więcej klatek jest wyświetlanych. Przykładowo monitor gamingowy 165 Hz będzie wyświetlał aż 165 obrazów. Dzięki temu ruch na ekranie będzie płynniejszy, a efekt smużenia zredukowany.

Oczywiście częstotliwość odświeżania ekranu warto dopasować pod gry czy filmy, które zwykle oglądamy. Bardziej dynamiczne gry jak strzelanki czy wyścigi mogą wymagać wyższych wartości odświeżania. Najlepsze monitory do gier to wartości rzędu 175 czy nawet 240 Hz.

Warto wiedzieć, że szybkość odświeżania ekranu ma wpływ nie tylko na obraz, ale również na zdrowie naszych oczu. Mniejsze wartości, poniżej 60 Hz, mogą przyczynić się do migotania ekranu, a to z kolei może przemęczyć nasz wzrok, powodując ból głowy, zmęczenie, a także spadek koncentracji i samopoczucia.

Monitor gamingowy 240 Hz czy mniej – co wybrać?

Monitor 144 Hz gamingowy, a może więcej? Dlaczego właściwie częstotliwość odświeżania ma tak duże znaczenie dla graczy? Różnice w hercach będziemy w stanie zauważyć między prostymi grami typu platformówki i grami bardziej dynamicznymi, takimi jak CS:GO. Dzięki wyższej częstotliwości odświeżania w przypadku gier e-sportowych gracze mogą wykonywać dokładniejsze ruchy i łatwiej jest im celować. To może mieć bardzo duże znaczenie, jeśli chcemy uzyskać przewagę nad przeciwnikiem.

Najlepsze monitory do gier mogą mieć wartość odświeżania na poziomie 240, a nawet 360 Hz. Czy takie wartości będą odpowiednie dla graczy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Monitor gamingowy 240 Hz może być dobrym wyborem dla profesjonalnych graczy e-sportowych, którzy zawodowo zajmują się graniem i w przypadku których rzeczywiście milsekundy mają znaczenie. Jednak casualowy gracz, który jedynie od czasu do czasu siada do konsoli, nie może nie zauważyć różnicy między monitorem 144 Hz gamingowym a 240 Hz.

Częstotliwość odświeżania a możliwości sprzętowe

Jest jeszcze jedna, istotna kwestia, o której nie możemy zapominać, wybierając monitor gamingowy 165 Hz czy 240 Hz. Chodzi o wydajność naszego komputera gamingowego. Aby móc obsłużyć tak wysoką częstotliwość, komputer czy laptop musi mieć dobry procesor i wydajną kartę graficzną. W przeciwnym wypadku mimo wysokiej częstotliwości monitor będzie zaniżał jakość obrazu. Dlatego też mówi się, że monitor gamingowy 240 Hz będzie dobry dla profesjonalnych graczy przy założeniu,  że dysponują oni sprzętem wysokiej jakości, który jest w stanie wykorzystać potencjał dobrego monitora.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.